czwartek, 14 marca 2019

"Pocałunek cienia" Richelle Mead


Tytuł: Pocałunek cienia
Autor: Richelle Mead
Tom/seria: Akademia Wampirów (tom 3)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 8 września 2010
Ilość stron: 432
Gatunek: fantasy
Ocena: 9/10


Od czasu, kiedy Rose pokonała w walce strzygi, dręczą ją ponure myśli. Zaczyna widzieć duchy, które ostrzegają przed złem, jakie gromadzi się coraz bliżej bram Akademii. Dziewczynie coraz trudniej tłumić uczucia do Dymitra. Wie, że nie wolno jej pokochać innego strażnika. Ale czasem trzeba łamać reguły… Gdy zaprzysiężony wróg Lissy i Rose, Wiktor Daszkow, stanie przed sądem, napięcie w arystokratycznych wampirzych kręgach sięgnie zenitu. W straszliwej bitwie Rose będzie musiała wybierać między życiem, miłością oraz dwiema najbliższymi osobami… Czy jej decyzja oznacza ratunek tylko dla jednej z nich?
~lubimyczytac.pl


Jak trudno jest napisać cokolwiek o kontynuacji jakiejkolwiek książki. Już z tomem frugim miałam kłopot, a teraz czeka mnie nie lada wyzwanie. Obawiam się, że jeżeli ma być bez spojlerów, to będzie krótko, ale konkretnie. Nie ma chyba sensu na siłę rozpisywać się o niczym.

Pani Mead po raz kolejny udowodniła, dlaczego sięgam po jej serię kolejny raz. Po latach wymyślony przez nią świat jest równie dobry, co w czasach gimnazjum, a ja mam pewność, że wcale nie wyrosłam z takich historii. Bawiłam się znakomicie, jak do tej pory jest to najlepsza z części przeczytanych po latach, mimo że wiem co czeka mnie w kolejnej i wręcz mnie roznosi, żeby już po nią sięgnąć. Akcja rozgrywa się nadal w świecie wampirów, dampirów i morojów, najczęściej w murach Akademii Świętego Władimira. Wszystko współgra ze sobą, aż przyjemnie czytać. Fabuła, chociaż mogłoby się wydawać, że po rewelacjach otrzymanych poprzednio nie da się bardziej rozwinąć, intrygowała na nowo. Ciężko było się oderwać, graniczyło to z cudem. Akcja, miłość i poświęcenie. Tego drugiego było najmniej, najlepsze w tym było właśnie to, że nie skupiono się na błahych miłostkach. Teraz doceniam to bardziej i mocno szanuje. Za wymyślanie takiego świata i takiej akcji, ciężko nie zdjąć czapki z głowy. Szacunek!

Oprócz niezwykłej i wciągającej fabuły, jedenj z najlepszych książek fantasty jakie miałam okazje czytać, nadal dotrzymujemy towarzystwa głównym bohaterom. Chociaż wiele z nich przechodzi przemianę, to nie sposób się z nimi rozstać. Wykreowani idealnie. Spokojni, ale i wybuchowi, kiedy trzeba. Sympatyczni, ale i dający w kość, pokazujący swoje pazurki, czy mroczne oblicze. Wszystkiego po trochu, od każdego i w odpowiednich momentach. Nie dało czuć się od nich monotonności, emocji nie brakowało.


Pocałunek cienia po latach okazała się równie wyśmienitą częścią serii, co w gimnazjum. Najwidoczniej nigdy nie jest się za starym na magiczny świat pełen przygód i niezwykłych istot. Książka ta dostarczyła mi wielu wrażeń, przeżywałam ją niesamowicie. Bawiłam się znakomicie i już zacieram łapki na czwartą część.

41 komentarzy:

 1. Oby czwarta część była równie dobra.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam poprzednich serii, to pewnie musiałabym zacząć od początku;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś bardzo chciałam przeczytać tę serię, potem entuzjazm nieco mi siadł. Ale trochę wstyd nie znać takiej wręcz klasyki powieści młodzieżowej, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jest to seria dla mnie. Nie interesują mnie takie tematy i wątk iw książkach ;P

  OdpowiedzUsuń
 5. I mnie by się książka spodobała 😍

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawno temu ... czytałam 1 tom i mnie nie zachwycił. Jednak teraz myślę, co by nie spróbować jeszcze raz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy nie jest zniewalający, ale kolejne już zdecydowanie:)

   Usuń
 7. Czytałam ją dawno temu, ale miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To prawda, że trudno jest pisać o kontynuacji. :) Mnie ta seria kusi już od dłuższego czasu. Kiedyś pewnie się za nią zabiorę. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze tej serii, ale mam ją na oku :) Kilka lat temu miałam ogólnie fazę na taką tematykę :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Wykreowany w książce świat chyba nie wpasowuje się w mój klimat, ale nie mówię nie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tematyka gatunku raczej nie dla mnie, więc tą pozycję sobie odpuszczę ;)
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Kiedyś lubowałam się w takich seriach, ale to już wiesz :D Będę musiała i za tą się wziąć :D
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam poprzednich, więc musiałabym zacząć od początku

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie znam zupełnie serii, i okładka też wydaje się jakaś nijaka. Ale Twój opis faktycznie zachęca :P

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam ogromny sentyment do tej cudownej serii, przez ostatnie dwa lata kompletowałam serię, żeby mieć całą na półce. Uwielbiam każdy Tom podróży Rose, Lisy i Dymitra! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie wiem, jakoś nie mogę się przekonać do tej serii. Czytałam tylko 1 książkę, ale przerwałam w połowie :( Pozdrawiam, Eli
  https://czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. Skoro chcesz przeczytać kolejną i to już czwartą część, to już jest najlepsza rekomendacja...

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń

Witaj!
Będzie mi bardzo miło jeżeli pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza- to bardzo motywuje! :)

© SZABLON WYKONAŁA: RONNIE | RC |